В СУ „Христо Ботев“ – с. Баните тържествено бе открит новият STEM кабинет на училището. Събитието премина в празнична атмосфера и събра ученици, учители, родители и официални гости, които станаха свидетели на вдъхновяващо представяне на ученическите проекти.

Особен акцент в програмата беше изцяло ученическата демонстрация на STEM дейности, чрез която учениците показаха знания, умения и креативност в различни научни направления.

В тематичните станции бяха представени редица впечатляващи експерименти и проекти:

  • В станция „Математика и инженерни науки“ учениците демонстрираха работа с математически функции, 3D принтер и изработиха училищен звънец.
  • В станция „Биолози“ посетителите наблюдаваха под микроскоп „люспа от лук“ и видяха процеса по извличане на ДНК от банан.
  • В станция „Физици“ бе представена „лимонена батерия“, способна да запали LED светлина.
  • Станция „Информационни технологии“ впечатли с демонстрация на ZSpace компютър и холограмни изображения.
  • „Малки откриватели“ – четвъртокласници – създадоха музика от вода с помощта на Makey Makey.
  • В станция „Химици“ вниманието привлече ефектното „изригване на вулкан“.

Празничната програма беше допълнена от много музика, песни и традиционни хора. Гостите бяха посрещнати по стар български обичай – с гайда, пита и мед, а финалът на събитието бе поставен с впечатляващ мажоретен танц.

STEM екипът на училището включва г-жа Нешка Афузова, Даниела Дуржева, Снежана Пчеларова, Снежана Сувариева, Юлия Пергелова и Красимир Башев.

Откриването на STEM кабинета е важна стъпка към модернизиране на учебната среда и създаване на вдъхновяващи условия за обучение, развитие и творчество на учениците в СУ „Христо Ботев“ – с. Баните.