В Габрово беше официално открит нов Център за високи постижения в професионалното образование и обучение към ПТГ „Д-р Никола Василиади“. Проектът е реализиран с финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост и има за цел да модернизира учебната среда и да повиши качеството на професионалното обучение.
Инвестицията възлиза на над 1,7 млн. евро и включва цялостен ремонт на сградната база, обновяване на учебните пространства и оборудване с високотехнологична апаратура. В рамките на проекта са създадени нови кабинети, лаборатории и хибридни зони за обучение в ключови направления като компютърни науки, машиностроене, електротехника и транспортна техника. Внедрени са и енергийно ефективни решения, включително фотоволтаична система.
Изградени са специализирани обучителни центрове по „Компютърни науки“ и „Електротехника и енергетика“, както и модерен конферентен център за провеждане на обучения, семинари и професионални събития.
Инициативата е част от национална програма с бюджет от близо 50 млн. евро, по която се създават общо 28 центъра за високи постижения в цялата страна – по един във всяка област.
Предвижда се и допълнително финансиране в размер на около 1,3 млн. евро за надграждане на дейностите. То ще бъде насочено към разработване на нови учебни програми, участие в европейски образователни мрежи и повишаване квалификацията на преподавателите.


