


В Габрово беше официално открит нов Център за високи постижения в професионалното образование и обучение към ПТГ „Д-р Никола Василиади“. Проектът е реализиран с финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост и има за цел да модернизира учебната среда и да повиши качеството на професионалното обучение.
На 17 март 2026 г. в Професионална гимназия за приложни изкуства – Смолян официално беше открита нова STEM зала, създадена като част от усилията за модернизиране на образователната среда. Пространството е изцяло ремонтирано, обзаведено и оборудвано по договор BG-RRP-1.015-2152-С01 за изграждане на училищна STEM среда по Националния план за възстановяване и устойчивост, реализиран чрез Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
В българските училища ще бъдат създадени екипи от „дигитални лидери“, които ще подпомагат внедряването на информационни технологии в учебния процес и разработването на иновативни уроци. В тях ще участват учители и други специалисти, които ще оказват подкрепа на своите колеги при използването на съвременни дигитални инструменти в класната стая.
Студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ се включиха в специализирано обучение, посветено на разработването на проекти за европейско финансиране. Обучението се проведе на 9 март 2026 г. в Областния информационен център – Велико Търново и събра младежи от специалностите „Културен туризъм“ и „Регионално развитие и геоикономика“.
Страница 2 от 7