


Министерството на образованието и науката стартира мащабен проект за дигитална трансформация на училищното образование, финансиран по Програма „Образование“ 2021–2027 г. със средства от Европейския социален фонд плюс. Общата стойност на инициативата е 126 млн. евро, а срокът за изпълнение е до 31 декември 2029 г.
Общо 500 ресурсни кабинета в страната са оборудвани с финансиране по проектите „Силен старт“ и „Успех за теб“ на Министерството на образованието и науката (МОН). Подкрепата е насочена към приобщаването на деца и ученици със специални образователни потребности, хронични заболявания, в риск и с изявени дарби, като включва и назначаването на специалисти – психолози, ресурсни учители, логопеди и други експерти.
20 ученици от специалност „Оперативно счетоводство“ на Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“ успешно приключиха своето практическо обучение, проведено по Дейност 8 „Допълнителни практики в реална работна среда“ по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Проектът се финансира по Програма „Образование“ 2021–2027 г., с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката.
По Програма „Образование“ 2021–2027 г. е отворена нова процедура за финансиране с код BG05SFPR001-3.006 „Модернизация на висшите училища 2.0“, насочена към повишаване качеството и конкурентоспособността на висшето образование в България. Крайният срок за кандидатстване е 23 февруари 2026 г.
Националната гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ – Ловеч ще реализира нов мащабен проект по Програма „Образование“, насочен към развитие и устойчиво функциониране на създадения в училището Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Проектът е с продължителност четири години и бюджет над 1,3 млн. евро (около 2,6 млн. лева).
Инвестициите в модерна образователна среда в училищата в Ловеч продължават с подкрепата на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и национални програми на Министерството на образованието и науката (МОН). По време на посещение в града министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подчерта значението на надграждането на вече изградените STEM кабинети чрез създаване на центрове по хуманитарни науки, които развиват ключови компетентности у учениците.
Нов модерен STEM център по природни науки, изследвания и иновации бе открит в Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Плевен. Лентата на новото учебно пространство прерязаха директорът на гимназията Малинка Маринова, кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов, председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански и областният управител инж. Мартин Мачев.
Страница 3 от 7